Language Switcher

Vyberte váš jazyk

dennikn.sk | Mária Benedikovičová

Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment. Foto N – Tomáš Benedikovič

Sudca Najvyššieho súdu Juraj Kliment na súde vravel o Ficovej pomste a apeloval na sudcov, že ak ho potrestajú, raz môže ísť aj o nich.

Premiér Robert Fico (Smer) sa onedlho dozvie, či má šancu dostať sudcu Juraja Klimenta z Najvyššieho súdu. Najvyšší správny súd v utorok ukončil dokazovanie v prípade disciplinárneho návrhu, ktorým Ficov minister spravodlivosti Boris Susko žiada zbaviť Klimenta sudcovského talára.

Súd svoje rozhodnutie oznámi 28. mája.

Prípad, ktorý sa týka Juraja Klimenta, je pre Smer mimoriadne dôležitý. Minister Susko podal disciplinárny návrh vlani v lete, odchod sudcu z justície je najprísnejším trestom, aký mohol minister žiadať. Klimenta navrhuje potrestať za tri veci, ktoré sa týkajú advokáta a poradcu premiéra Mareka Paru.

Susko v utorok na pojednávanie neprišiel, poslal svoju podriadenú. V minulosti odmietol, že za jeho návrhom je snaha o pomstu Klimentovi, ktorý je sudcom už 35 rokov.

Pandorina skrinka

Kliment senátu Najvyššieho správneho súdu vravel, aby nepodľahol tlaku a Suskov návrh zamietol. Ministrovi podľa neho ide len o to, aby sa pomstil za to, ako rozhodoval v politicky citlivých kauzách týkajúcich sa ľudí blízkych premiérovi. Konkrétne ide aj o niekdajšie vzatie advokáta Mareka Paru do vyšetrovacej väzby.

Senátu Najvyššieho správneho súdu, ktorý bude o sudcovi rozhodovať, sa Kliment prihováral slovami, že na prvý pohľad možno ide oňho, ale v budúcnosti „pôjde možno aj o vás". Podaním disciplinárneho návrhu proti sudcovi za jeho rozhodovaciu činnosť sa podľa Klimenta vytvoril precedens.

„Buď sa tomuto precedensu na začiatku zabráni, alebo sa otvorí Pandorina skrinka," hovoril na súde Kliment, podľa ktorého potom nie je vylúčené, že bude akýkoľvek sudca postihovaný za svoje rozhodnutie. „Na mojom prípade sa pilotne testuje, či zastrašovanie bude fungovať a v akom rozsahu," tvrdí sudca. Vidí za tým snahu zatvoriť ústa sudcom, ktorí sa verejne bránia proti nepravdivému osočovaniu zo strany predstaviteľov verejnej moci.

„Ak neubránime demokraciu a právny štát, demokracia a právny štát neubránia nás," hovoril Kliment sudcom, ktorí budú o ňom rozhodovať.

Suskova podriadená: Musí byť potrestaný

Suskova podriadená Alexandra Veľká trvala na tom, že Kliment musí byť potrestaný. „Je jednoznačne preukázané, že sa dopustil disciplinárnych previnení," vyhlásila pracovníčka ministerstva. Kliment to odmieta, podľa neho sa počas pojednávaní ukázalo, že Susko nemá protiargumenty a disciplinárny návrh je len pomstou Roberta Fica a spol.

Hneď v úvode pojednávania v utorok ráno vyšlo najavo, že ministerstvo pár hodín pred začiatkom doručilo obsiahly návrh na doplnenie dokazovania. Predsedníčka senátu ho dostala do rúk len pár desiatok minút pred pojednávaním.

Sudca Kliment to označil za „názornú ukážku" toho, ako Marek Para a spol. postupujú v trestných konaniach – na poslednú chvíľu prísť s rozsiahlym návrhom. „To je ten istý modus operandi," povedal na súde Kliment. Posledné pojednávanie totiž bolo 4. marca, odvtedy sa nič nedialo, až zrazu podľa Klimenta prichádza návrh na doplnenie pár hodín pred ďalším naplánovaným pojednávaním.

Návrh ministra Suska na doplnenie dokazovania spomínal, že Kliment je už dlhšie nepriateľsky „naladený" voči advokátovi Parovi, ktorý je v súčasnosti aj poradcom premiéra. V návrhu sa zároveň tvrdilo, že Kliment údajne nezdravil Paru či spochybňoval svedectvo bývalej ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej v prípade disciplinárneho návrhu.

Para na sociálnej sieti následne zverejnil 10-stranový list, ktorý zaslal ministerstvu spravodlivosti 16. apríla. Z neho vyplýva, že bolo podkladom návrhu Suska na doplnenie dokazovania. Para v liste tvrdí, že nie je pomstychtivým človekom a Kliment o ňom údajne zavádza.

Za čo chce Susko trestať sudcu Klimenta

V prvom prípade tvrdí, že sudca pochybil, keď vzal v roku 2022 advokáta Mareka Paru do väzby skôr, ako bolo právoplatne rozhodnuté o námietke zaujatosti.

Kliment k tomu v utorok na súde vravel, že nepochybil. Poukazoval aj na to, že jeho nevylúčenie sa neskôr potvrdilo. Takisto uviedol, že o zobratí Paru za mreže rozhodli na Najvyššom súde v senáte pomerom hlasov 3:0, no minister Susko dal disciplinárny návrh len na Klimenta a nie na sudcov Petra Hatalu a Petra Štifta.

Kliment hovoril, že v prípade Parovej väzby sa nedopustil žiadneho zneužitia trestného práva, a upozorňoval, že ak by ho zneužil, ide o trestný čin a nevie o tom, že by v tomto prípade bolo vedené nejaké trestné stíhanie.

V druhom prípade sa ministrovi Suskovi za Smer nepáči, že keď Kliment vyhlásil rozhodnutie o vzatí Paru do väzby, použil slová o „zdvihnutom prste všetkým, ktorí by chceli páchať trestnú činnosť".

Kliment vysvetľoval, že slová nemyslel vo vzťahu k Parovi, ale výchovne smerom k verejnosti. Ministrova podriadená trvala na tom, že takýto výrok je neprípustný zo strany sudcu, ktorý má byť nestranný a takým sa má aj javiť.

Tretí skutok sa týka toho, čo o Parovi povedal Kliment vlani v rozhovore pre SME. Spomínal v ňom, prečo nečakal na definitívne vyriešenie námietky zaujatosti a ako vníma podnety tohto advokáta, aby bol disciplinárne potrestaný.

V tejto súvislosti Kliment hovoril, že sa ho pred útokmi vládnej moci nezastala žiadna zo sudcovských rád, keď naňho Fico a spol. útočili počas tlačových besied, preto využil ponuku SME na rozhovor. Nepripúšťa, že by ním prekročil hranice nestrannosti sudcu.

Spomenul aj prípad francúzskej krajne pravicovej političky Marine Le Pen, ktorú v marci odsúdili za spreneveru verejných financií. Tá útočila na sudcov, ktorí o nej rozhodli, a obviňovala ich z politizácie. Kliment podotkol, že hneď na druhý deň po slovných atakoch Le Pen sa francúzska súdna rada zastala sudcov a útoky označila za neprípustné.

Slovenská súdna rada sa ho po útokoch Fica a jeho spojencov nijako nezastala, hoci sa ohradila v prípade iného sudcu, keď sa naňho útočilo. „Potom tu máme dve kategórie sudcov. Tých, na ktorých sa útočí a sú pod ochranou súdnej rady, a takých, na ktorých sa útočí a nie sú pod ochranou súdnej rady," konštatoval Kliment.

Keď Suskova podriadená chcela Klimentovi klásť otázky, nechcel na ne odpovedať a naznačoval, že jej ich pripravoval Para. Pracovníčka ministerstva sa proti tomu ohradila. Tvrdila, že si ich pripravovala sama. Na pojednávaniach s Klimentom bola Suskova podriadená Alexandra Veľká prvýkrát, v marci poslal Susko za seba stážistku.

Kliment bol ochotný reagovať na všetky otázky členov senátu. Žiaden túto možnosť nevyužil.

Na Najvyššom správnom súde rozhodne o Suskovom návrhu predsedníčka senátu Kristína Babiaková, sudcovia Viola Takáčová, Peter Potásch, prísediacimi sú Michaela Kajabová a František Sedlačko.

Ani po ich rozhodnutí nemusí byť prípad na konci, keďže bude možné odvolať sa. Odvolanie má odkladný účinok. Po prípadnom odvolaní by rozhodoval päťčlenný odvolací senát Najvyššieho správneho súdu, ktorý už bude zložený len zo sudcov daného súdu, čiže v ňom nebudú prísediaci.

Ficove vyhrážky a ako Kliment vytiahol citát o nenávisti

Predseda Smeru Robert Fico minulý rok postupne stupňoval slovné útoky na Klimenta: kým jeho minister Susko podal na sudcu disciplinárny návrh, premiér mu odkazoval, že to má na Najvyššom súde zrátané.

„Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím už dnes. Pravdepodobne si potrebuje prejsť všetky legálne demokratické procedúry, ktoré predpokladá náš právny poriadok," vyhlásil vlani v apríli Fico.

Sudca Kliment na záver svojho vystúpenia v utorok na súde citoval slávny výrok britského spisovateľa C. S. Lewisa z knihy Rady skúseného diabla: „Ale najlepšia je nenávisť spojená so strachom. Zbabelosť ako jediná zo všetkých nerestí je len bolestná. Je strašná, či ju človek cíti, tuší, alebo na ňu len spomína. Zato nenávisť má aj svoje príjemné stránky, preto je často tou kompenzáciou, ktorou sa človek odškodňuje za utrpenie spôsobené strachom. Čím viac sa bojí, tým viac bude nenávidieť. A nenávisť tiež skvele utišuje pocit hanby."

Komu adresoval tento citát o nenávisti, Kliment pri odchode zo súdu nechcel komentovať. „Normálne gramotný človek, ktorý logicky uvažuje, vie, komu to patrilo," uviedol novinárom.

Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.