Zásadné pripomienky ZOJ k návrhom novely Ústavy SR, zákona č. 185/2002 Z.z. o Súdnej rade SR a súvisiacich zákonov.

Všeobecná časť:

 

Úvodom ZOJ zdôrazňuje, že jej prioritným záujmom  je nastavenie takých právnych rámcov fungovania súdnej moci na Slovensku, aby  dokázala získať dôveru a rešpekt prevažnej časti spoločnosti, a bola skutočným garantom existencie právneho štátu.  V čase historicky najnižšej dôveryhodnosti justície rozumieme potrebe zásadne zmeniť jej pomery a zákony upravujúce jej fungovanie. Máme záujem napomôcť všetkým progresívnym zmenám k dosiahnutiu spoločného cieľa, akým je spravodlivé, dôveryhodné a efektívne súdnictvo.

Vyhlásenie ZOJ k pripravovaným zmenám zákonov pre oblasť justície.

V týchto dňoch prebieha na Ministerstve spravodlivosti SR medzirezortné pripomienkové konanie k návrhom rozsiahlych zmien v Ústave SR a vykonávacích zákonoch v častiach týkajúcich sa sudcov, Ústavného súdu SR a a všeobecných súdov všetkých stupňov. Subjektom oprávneným na podanie pripomienok boli návrhy noviel doručené v priebehu júla 2020 s tým, že lehota na podanie pripomienok skončila už 31.7.2020. Je to extrémne krátky čas, navyše v letnom dovolenkovom období,  na podanie pripomienok proti zásadným a rozsiahlym novelám, ktoré majú zmeniť sústavu súdov, konanie pred Ústavným súdom SR, kreovanie a kompetencie Súdnej rady SR a zasahujú vo viacerých smeroch aj do statusu sudcov.

Sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu (ZOJ) upozorňuje na to, že  znemožnením dostatočnej prípravy oprávnených subjektov na uplatnenie pripomienok v legislatívnom procese a bez toho, aby medzi nimi prebehla dôležitá odborná diskusia k pripravovaným zmenám, vzniká veľké riziko prijatia nekvalitných a v praxi ťažko vykonateľných justičných zákonov, ktoré ako celok nemusia byť navzájom súladné a v konečnom dôsledku zapríčinia oslabenie súdnej moci a sťaženie jej fungovania.

Plevel a Búrka odhalili najzbytočnejšiu organizáciu na Slovensku

NAKA pri zásahu v Žiline. Foto - FB Polície SR| dennikn.sk | Roman Pataj | 14. septembra 2020 |

NAKA pri zásahu v Žiline. Foto – FB Polície SR

Slušní sudcovia by mali buď okamžite kompletne prekopať svoju stavovskú organizáciu, alebo ju opustiť.

Pred pár mesiacmi policajná akcia Búrka preriedila bratislavské súdy, dnes robí prievan v Žiline operácia Plevel. V oboch prípadoch sú dôvodom podozrenia z ovplyvňovania súdnych rozhodnutí za úplatok.

Kým v prvom prípade si optimisti ešte mohli nahovárať, že problém sudcovskej korupcie sa týka len hlavného mesta, udalosti v Žiline ich vrátili do reality. Skôr je len otázkou času, kedy sa pridajú aj iné mestá. Aj bez toho je už teraz výsledkom zďaleka najvyšší počet stíhaných sudcov na štvorcový meter v celom civilizovanom svete.

Takáto hanebnosť by mala stačiť na to, aby sudcovský stav zažíval búrlivú sebareflexiu, počas ktorej by verejne a nahlas diskutoval o tom, čo, ako a prečo sa s našimi sudcami stalo. Namiesto toho najväčšia stavovská organizácia – Združenie sudcov Slovenska – mlčí a na svojom čele trpí Juraja Sopoligu, ktorý je roky známy najmä tým, že po boku Harabina akékoľvek chyby na strane sudcov prehliadal alebo rovno obhajoval.

Šéf súdu Hrubala stojí za senátom, ktorý rozhodol o Kočnerovi (video)

| video.sme.sk | 4. sep 2020 o 10:09

 

Do kríža

Ján Mazák: Rozsudok prekvapil aj mňa, ako sudca nevidím rozumné pochybnosti

https://a-static.projektn.sk/2020/09/20202906_sudna_rada_10711414.jpg| dennikn.sk | Monika Tódová | 4. septembra 2020 |

Predseda súdnej rady hovorí, že senát mal v kauze Kuciak precízne pripraviť a zdôvodniť rozsudok, aby ho mohol doručiť hneď po vyhlásení.

Kauzu Kuciak považuje Ján Mazák za jedinečný prípad v histórii slovenskej justície, ktorý preto sledoval. V rozhovore hovorí:

  • ako hodnotí ako predseda súdnej rady rozsudok v kauze Kuciak,
  • čo považuje za najväčšiu chybu odôvodnenia senátu Špecializovaného trestného súdu,
  • čo si myslí o tom, že unikli nezhody v senáte a výsledok hlasovania,
  • prečo sudcovia na Slovensku nevedia komunikovať s verejnosťou.

Po štvrtkovom rozhodnutí Špecializovaného trestného súdu nastal dosť zásadný spor medzi verejnosťou a senátom 2T, ktorý rozhodoval vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Prečo verejnosť neporozumela oslobodeniu Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej?

Celý proces sa odohrával v ovzduší, v ktorom sa prejudikovalo, že Kočner a Zsuzsová sú vinní. V tejto atmosfére sa o tom nepripúšťali žiadne pochybnosti a otvárala sa len otázka trestu. Ľudia nesledovali zložitý proces vykonávania dôkazov, technické problémy, ktoré tam vznikali, alebo návrhy obhajoby či zástupcov poškodených. Ľudia len predpokladali výsledok a čakali, kým to bude vyriešené. V tejto atmosfére ostal každý veľmi prekvapený, keď senát vyhlásil oslobodzujúci rozsudok.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Domov

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri