V ostatných dňoch viaceré médiá priniesli informáciu o údajnom nevhodnom správaní sudcu jedného z bratislavských súdov počas rozhodovania o väzbe. Predsedníčka Súdnej rady Slovenskej republiky Marcela Kosová vo svojom vyjadrení odmietla komentovať túto informáciu s tým, že trestné konanie sa vedie v pojednávacej miestnosti.
Boli to však predsedníčka súdnej rady spolu s jej podpredsedníčkou, ktoré v minulosti vyslovovali veľmi rezolútne stanoviská na adresu sudkyne Špecializovaného trestného súdu Pamely Záleskej, ktorú jeden z obžalovaných obvinil z údajného zabránenia v podaní lieku v priebehu pojednávania.
Naša iniciatíva vo svojich stanoviskách opakovane zdôrazňovala, že súdna rada sa má ozvať k bezdôvodným mediálnym útokom na sudcov. Nevyhnutné však je, aby tak robila konzistentne a nevytvárala dojem, že sudcov rozdeľuje na dve kategórie.
Dňa 10. novembra 2023 sudcovská iniciatíva Za otvorenú justíciu vydala vyhlásenie, ktorým protestovala proti ostrej a neprípustnej kritike sudcu Mestského súdu Bratislava IV. Michala Kubiša zo strany ministra vnútra Matúša Šutaja Eštóka a podpredsedu vlády Tomáša Tarabu. Dôvodom kritiky bolo rozhodnutie sudcu o nariadení neodkladného opatrenia, ktorým dočasne vrátil do funkcie policajného viceprezidenta Branka Kissa.
Minister vnútra vtedy spochybnil rozhodnutie sudcu tvrdením, že na jeho vydanie sudca nemal kompetenciu a mohol sa dopustiť aj trestného činu ohýbania práva. Vyjadril presvedčenie, že minister spravodlivosti zváži disciplinárne stíhanie sudcu. Súčasne spochybnil aj nezaujatosť sudcu len z dôvodu, že kedysi bol spolužiakom advokáta Kubinu, zastupujúceho v konaní Branka Kissa. Podpredseda vlády Tomáš Taraba vo svojom statuse na sociálnej sieti uviedol: „Kubinov spolužiak rozhodol ako sudca o sťažnosti Kubinových klientov vo veci, ktorá mu ani vecne na súd neprislúcha. Chcem poďakovať týmto aktivistom, ako nám uľahčujú urobiť systémové zmeny v holubníku nazvanom justícia.“
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštók sa následne za takýto spôsob kritiky verejne ospravedlnil.
Napriek tomu na dnešnej tlačovej besede zaútočil na toho istého sudcu a za to isté rozhodnutie podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák v prítomnosti ministra spravodlivosti Borisa Suska slovami „niekto tu zjavne vydal kamarátsky rozsudok“ a „neznášam rozsudky takto vybavované“. Rovnako ako minister vnútra aj on nepriamo hrozil sudcovi disciplinárnym stíhaním.
ZOJ opätovne dôrazne žiada najmä predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci, aby rešpektovali výkon súdnej moci a neznižovali svojimi výrokmi rešpekt a dôveru verejnosti voči sudcom a súdnym rozhodnutiam.
Pripomína im aj obsah jednomyseľne prijatého uznesenia Národnej rady SR z 21. mája 2024, aby nešírili nenávisť voči legitímne zvoleným ústavným činiteľom a verejne činným osobám. Tvrdenia vysokého funkcionára vlády, že konkrétny sudca rozhodol o veci na základe dohody s kamarátom a že šlo o vybavenú vec, vystavujú tohto sudcu hnevu a nenávisti občanov. Bez dôkazov a príslušného rozhodnutia kompetentného orgánu.
Vláda Slovenskej republiky na zasadnutí dňa 6.12.2023 schválila novelu Trestného zákona, ktorou sa okrem iného má zmeniť organizácia prokuratúry zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a prerozdelením jeho agendy medzi krajské prokuratúry. Tým dôjde k zásadným zmenám v príslušnosti dozorových prokurátorov v závažných trestných veciach, najmä korupčných trestných činov, o ktorých rozhoduje po podaní obžaloby Špecializovaný trestný súd. Vláda súčasne navrhuje, aby táto zásadná zmena zákona bola v parlamente schvaľovaná v skrátenom legislatívnom konaní a účinnosť má nastať už v polovici mesiaca január 2024.
Programové vyhlásenie Vlády Slovenskej republiky je svojím obsahom koncepčným materiálom o hlavných smeroch pôsobenia novej vlády v tejto oblasti, bez ich bližšej konkretizácie, časového ukotvenia a bez uvedenia zdrojov pri dosahovaní cieľov, ktoré vyžadujú aj vysoké finančné krytie.
Súdnictvo potrebuje apodporí zámery vlády na skvalitnenie legislatívy v súlade s európskymi štandardmi, zefektívnenie informačných technológií, využitie konceptov umelej inteligencie a skvalitnenie právnického vzdelávania. Ich naplnenie však vo veľkej miere závisí od zabezpečenia dostatočných finančných zdrojov, ktoré je v súčasnej zlej ekonomickej situácii štátu neisté.
je mi ľúto, že nemôžem byť v týchto chvíľach osobne medzi Vami a zdieľať informácie a názory na to, čím v súčasnosti žije česká justícia. Boli ste pre nás vždy inšpiráciou ako riešiť podobné situácie a výzvy, alebo naopak príkladom ako sa poučiť z Vašich zlých skúseností. A nepochybujem, že takto to pociťujete aj Vy vo vzťahu k nám.
Dovoľujem si Vás aspoň takouto formou pozdraviť v mene sudcovskej iniciatívy Za otvorenú justíciu a podeliť sa s Vami v krátkosti s tým najdôležitejším čo sa z nášho pohľadu deje v prostredí slovenskej justície.
Na našej webovej stránke používame cookies. Niektoré z nich sú nevyhnutné pre fungovanie stránky, zatiaľ čo iné nám pomáhajú zlepšovať túto stránku a používateľské prostredie. Môžete sa sami rozhodnúť, či chcete cookies povoliť alebo nie. Upozorňujeme, že pri odmietnutí možno nebudete môcť využívať všetky funkcie stránky.