Úvaha o rozhodovaní, súdnej rade a elitách.

Rozhodli sme, zabudnite..... alebo...... O elitách .

Teória :

            Podľa oficiálneho výkladu pre význam slova elita, je ňou časť ľudí, ktorí v sociálnej skupine, inštitúcii alebo spoločenstve zaujímajú najvýznamnejšie postavenie.

 

            Podľa zákonov v demokratických systémoch spoločnosť dobrovoľne odovzdala právomoc rozhodovať o sebe sudcom podľa presne stanovených pravidiel, čím ich povýšila na spoločenskú elitu.

 

            Podľa teórie štátu je moderný elitizmus založený na predstave „kompetentnosti odborníkov“ v rozhodovaní a nekompetentnosti širokých vrstiev spoločnosti.

 

Prax:

 

            Zákony pre súdnu prax v súčasnosti kladú prísne požiadavky na presvedčivé a zrozumiteľné odôvodňovanie súdnych rozhodnutí, aby dotknutí účastníci súdnych sporov alebo trestne stíhané osoby vedeli čomu sudca uveril a čomu nie, čo ho presvedčilo pre konkrétne rozhodnutie a prečo aplikoval konkrétny paragraf a nie iný.

 

            Logicky, ak toto platí pre rozhodnutia sudcov (ako spoločenskej elity) v súdnych veciach, malo by to platiť aj na rozhodnutia súdnej rady ako elity v samotnom súdnictve. Veď rozhoduje o sudcoch samotných alebo o tom kto sudcom bude....

 

Logické by to bolo, avšak .... K tejto úvahe sa ponúka  námietka, že veď zákon umožňuje, aby členovia súdnej rady hlasovali tajne a svoje rozhodnutia nezdôvodňovali, tak čo.... Taká je realita. A ťažko vidieť do hláv zákonodarcov, prečo taký zákon prijali. Možno vychádzali z inšpirácie v slovenskom parlamente.

 

A tak sa dotknuté osoby nedozvedia, prečo z úspešných uchádzačov vo výberových konaniach súdna rada niekoho navrhla na vymenovanie za sudcu a iného nie; prečo je niektorý sudca úspešný vo výberovom konaní na kariérny postup bez problémov preložený na vyšší súd a iný nie; prečo niektorí sudcovia, ktorí dosiahli vek 65 rokov, sú prezidentovi navrhnutí na ich odvolanie z funkcie a iní nie; prečo kandidát spĺňajúci všetky prísne kritériá  na európsky súd nie je vybraný a taký, ktorý ich nespĺňa áno; atď.

 

A nedozvieme sa to ani my. Ale všetko je ako má byť. Rozhodli v súlade so zákonom, a ostaní zabudnite..... Bez vysvetľovania sa rozhoduje oveľa ľahšie, najmä ak je tajné aj to, či niekto povedal áno, nie alebo nič. Má to však predsa len jednu podstatnú chybu.  Človek je totiž prirodzene taký, že tam kde chýba vysvetlenie, zrozumiteľný dôvod, hľadá si ho sám. A tak vznikajú o rozhodujúcej elite v súdnictve mnohé nelichotivé úvahy, konšpirácie, intrigy, obchody .... a aj tam, kde sa núkajú legitímne dôvody rozhodnutia, ľudia oveľa viac podľahnú ilúziám typu – však ten je kúpený pravičiar alebo ľavičiar; ten má za to sľúbenú lepšiu pozíciu; tomu za podporu vhodného kandidáta nebolo nič ponúknuté, atď.

 

Veď hej, zákon je zákon. Podľa teórie je zákon ustálené pravidlo, princíp, postup, najmä v mravnej a spoločenskej oblasti, čiže obyčaj. A ľudia a obyčaje sa menia. Aj zákon by sa mal; najmä ak kriví morálku a vnímanie elít v spoločnosti. Lebo elitou podľa modernej teórie majú byť kompetentní odborníci. Tí vedia, že odbornosť sa prejavuje v rozhodnutí hlavne tým, že ho jasne a presvedčivo zdôvodnia. Aby ho mohol pochopiť zvyšok spoločnosti, ktorý výsadu elity nemá. A to neplatí len pre sudcov a súdnu radu.

 

Každá teória vychádza z nejakej praxe, pričom dejiny sú plné poučení o páde elít.....

 

V Bratislave 7. júla 2016

 

JUDr. Katarína Javorčíková

autorka je sudkyňa

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
 • Hosť (Dalibor Kotačka)

  Nekomentujem, len niečo pridám zo svojho hrnca.
  Akú právomoc dala spoločnosť "elite", do ktorej patril veľvyslanec Martin Bútora, rozhodnúť o tom, či som zločinec ???
  Najvyšší zákon SR nepripúšťa násilné vrátenie občana do republiky odtrhnutím od rodiny a predsa...
  Zvláštne, že ani právoplatné rozhodnutie súdu ( a teda inej "elity" ) o tom, že išlo o slovensko-americký podvod, nespôsobilo nič.
  Ten elitný "dobrodinec", ktorý dnes radí Kiskovi a je predsedom redakčnej rady projektu rozvratného denníka N sa nevie ani len ospravedlniť, asi preto, že mu to nebolo prikázané súdom !!
  Alebo preto, že patrí do "elity" a ja a moja rodina sme HNOJ ??
  Ja, ktorý patrím do "zvyšku" spoločnosti, som pochopil rozhodnutie súdu a vážim si ho (JUDr. Král ), iní sudcovia iných súdov rozhodnutie kolegu bagatelizujú, nechcú ho ani cítiť, ani pripustiť do úvah ako dôvod môjho správania sa rebelanta.
  Pani sudkyňa JUDr. Javorčíková by mala byť natešená, veď hádam prvýkrát vo svojom príspevku "nedehonestujem" všetkých sudcov tohoto vraj právneho štátu a trocha irónie nie je nikdy na škodu.
  Ospravedlňujem sa za príspevok tým, ktorým som sľúbil, že už nebudem, ale keď slovíčko "elita" ma tak vzrušuje .

 • Hosť (ad kosačka dement horehronie)

  Odpoveď na: Dalibor Kotačka

  Súdruh Kosačka s verejným mailom na tomto fóre, verejne poďakuj, že ťa odťahli pred Guantanámom na Slovensko, tam takýchto kriminálnikov ozaj kántria, tak iba čuš a modli sa, lebo Fičopičovci ťa celkom isto skántria, debilko... všetko si na seba všade zverejnil.

 • Hosť (Dalibor Kotačka)

  Váž. pán Ad (olf?) Kosačka,
  som poctený !! Kedysi, ešte za socíku, som ako vedúci hosp. dvora v žrebčíne Muráň kosil sám 60 hektárov lúk a mal som famóznu kosačku RM 2000, s ktorou som aj obracal a riadkoval seno. Prežil som pred emigráciou 8 rokov v Dobš.Ľad. jaskyni a to už nebolo Horehronie, ale Slov.raj. Poopravte si informácie o mne.
  Prečo myslíte, že ma dá Fico zlikvidovať ?? Veď preto tie informácie šírim, čím viac ľudí to vie, tým sú šance na moju "likvidáciu" menšie !! Brojím predsa proti pravičiarom (Kukan, Dzurinda,Bútora,Kiska ,atď...) a nemôžem zato, že nemajú ani štipku charakteru ospravedlniť sa.
  Napokon, moja likvidácia nie je až taká jednoduchá, pretože moja exmanželka a americká občianka prišla svoj život dožiť sem, do Brezna.
  Čo by už Fico a taký Šebej mali z mojej likvidácie, museli by to vysvetľovať na americkej ambasáde, pretože som v procese vybavovania môjho návratu do USA. Ak mi to schvália a dôvod neschváliť neexistuje, tak to bude rana tej Vašej predpovedi o Guantanáme !!
  Takže, váž. pane, už budem čušať opäť v krásnom Colorade a modliť sa ja veru nebudem, som od matky prírody ateista !!
  S pozdravom a prianím len toho najlepšieho,
  Dement z Colorada

 • Hosť (Ján)

  Ak si zalistujete do minulosti zistíte, že panovník presunul časť svojich právomocí na štátnych úradníkov - teda sudca ako aj ostatné zložky štátnej moci sú len štátni úradníci a nie elita - tá je na Olympu

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Úvahy, články, návrhy Úvaha o rozhodovaní, súdnej rade a elitách.

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri