Bývalý šéf SIS Lexa mal zrejme kontakty na sudcov z kauzy únos

| sme.sk | 27. aug 2020 | MATÚŠ BURČÍK | 

Ivan Lexa v roku 2004. (Zdroj: ARCHÍV SME)

 

Polícia nové informácie preverí.

BRATISLAVA. Vyšetrovanie vraždy novinára Jána Kuciaka a justičnej kauzy Búrka prinieslo nové zistenia aj k prípadu únosu prezidentovho syna, ktorý bude mať v pondelok 25. výročie.

Na súdoch stále nie je uzavretý napriek tomu, že parlament už pred vyše tromi rokmi zrušil Mečiarove amnestie, ktoré bránili jeho objasneniu. Nové informácie teraz ukazujú, že hlavný obžalovaný - bývalý šéf SIS Ivan Lexa mohol mať blízko k sudcom z jeho najvážnejšej kauzy.

Ide o dvoch bývalých predsedov Okresného súdu Bratislava III Richarda Molnára a Dávida Lindtnera. Obaja sú aktuálne stíhaní pre korupciu v kauze Búrka. Molnár je od marca vo vyšetrovacej väzbe. Lindtnera stíhajú na slobode.

 

Lexa mal na Okresnom súde BA III spolu trinásť káuz, ktoré sa týkali jeho pôsobenia vo funkcii riaditeľa SIS v rokoch 1995 až 1998. Všetky sa skončili jeho oslobodením. Výsledok zvykol prezentovať športovou terminológiou, že zvíťazil nad štátom 13:0.

Práve Molnár predsedal senátu, ktorý v júni 2001 prvý raz zastavil trestné stíhanie Lexu a spol. Odvolal sa vtedy na Mečiarove amnestie. Lindtner predsedal Okresnému súdu BA III, keď parlament v marci 2017 amnestie zrušil ústavným zákonom a kauza sa znova otvorila.

Už vtedy Lindtner zrušenie amnestií spochybňoval s tým, že to môže byť v rozpore s európskym právom, čo tvrdila aj Lexova obhajoba. "Úprimne môžem povedať, že na súde máme desiatky až stovky omnoho závažnejších vecí. Ľudia by preto nemali mať teraz veľké oči," povedal v júni 2017.

Kauzu vtedy dostal na stôl senát vedený sudcom Karolom Posluchom. Po dvoch rokoch študovania spisu sa rozhodol konanie prerušiť. Spis na podnet Lexových obhajocv poslal na posúdenie Európskemu súdnemu dvoru v Luxemburgu.

Samotný Lindtner o kauze priamo nerozhodoval a z pozície predsedu súdu nemohol mať ani na rozhodnutie Posluchovho senátu priamy vplyv. Doterajšie zistenia z vyšetrovania Kuciakovej vraždy a kauzy Búrka však ukazujú, že na súdoch sa závažné prípady dali ovplyvňovať aj neformálnymi cestami. Súčasťou systému bol aj Lindtner.

 

 

Nestrannosť sudcu

Sudcovia sú pritom zo zákona povinní zachovať si nestrannosť v kauzách, o ktorých rozhodujú. Ak sa sudca cíti byť zaujatý voči niektorej zo strán sporu, má podať námietku.

 

Bol to aj nedávny prípad bývalého šéfa špecializovaného súdu Michala Trubana, ktorý rozhodoval o väzbe oligarchu Norberta Bodora v kauze Dobytkár.

Kauza sa dotýka aj štátnej dotácie pre penzión, ktorý vlastní Trubanova rodina. Truban sa napriek tomu nenamietol. V súčasnosti mu za to hrozí disciplinárne stíhanie.

Pri skúmaní zaistenej komunikácie mafiána Mariána Kočnera cez aplikáciu Threema SME natrafilo na správy s jeho advokátom Marekom Parom, ktorý je zároveň aj obhajcom Lexu.

Dnes som bol na KS a bol tam Dr. Molnar. A Molnar sa hanbil predo mnou, že ma ohovaral kade tade aj s jebkom Lindtnerom, ako som skoncil. Este aj pred Ivanom L.

advokát Marek Para, marec 2018

V marci 2018 sa Para sťažoval Kočnerovi, že má komplikácie v istej veci, ktorú spolu riešili. "Dnes som bol na KS a bol tam Dr. Molnar. A Molnar sa hanbil predo mnou, že ma ohovaral kade tade aj s jebkom Lindtnerom, ako som skoncil. Este aj pred Ivanom L."


Správa ukazuje, že Kočnerov a Lexov advokát Para komunikoval so sudcom Molnárom, ktorý komunikuje s Ivanom L., čo je bežná skratka mena Ivana Lexu.

V tom čase už Molnár skutočne pracoval na krajskom súde. Kariérne sa mu začalo dariť po nástupe vlády Smeru s HZDS a SNS v roku 2006. V júni 2007 vtedajší minister spravodlivosti za HZDS Štefan Harabin vymenoval Molnára za predsedu okresného súdu. Ako nominant vlády sa stal aj členom Súdnej rady, ktorá je najvyšším samosprávnym orgánom sudcov.

Harabin, Lexa, sýkorovci

Harabin bol pritom vo funkcii ministra priamym nominantom vtedajšieho šéfa HZDS Vladimíra Mečiara, pod ktorého v minulosti patril aj Lexa.

Po nástupe vlády Ivety Radičovej nová ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ) v máji 2011 Molnára z funkcie predsedu súdu odvolala. Skončil aj v Súdnej rade.

Stanovisko advokáta Paru ku komunikácii s Kočnerom o sudcovi Molnárovi a Ivanovi L. sa SME nepodarilo získať od minulého týždňa. Telefón nedvíhal. Neodpovedal ani na mail, v ktorom ho redakcia žiadala aj o sprostredkovanie stanoviska Lexu k jeho vzťahu so spomínanými sudcami.

Kočnerov a Lexov advokát Para v minulosti na súdoch zastupoval aj ľudí z mafiánskej skupiny sýkorovcov. Zavraždený zakladateľ gangu Miroslav Sýkora je dodnes podozrivý, že na objednávku Mečiarovej SIS v roku 1996 zorganizoval vraždu Róberta Remiáša.

Bývalý policajt Remiáš bol kamarátom a spojkou korunného svedka únosu Oskara Fegyveresa, ktorý sa skrýval v zahraničí po tom, ako na polícii vypovedal, že za únosom bola Lexova tajná služba. Vražda Remiáša nie je doteraz vyšetrená.

Za pozornosť stojí fakt, že Mečiarov exminister spravodlivosti Harabin ako predseda senátu Najvyššieho súdu v minulosti dvakrát zrušil doživotný trest pre bývalého šéfa sýkorovcov Róberta Lališa. Súd mu ho potvrdil, až po zmene v senáte v júni 2018. Lališ dostal doživotie za šesť mafiánskych vrážd.

Parov klient Lališ bol nástupca zavraždeného šéfa skupiny Miroslava Sýkoru. Spomínal sa ako možný korunný svedok v prípade Remiášovej vraždy. O Sýkorovi bolo známe, že za Mečiarovej éry mal kontakty s vtedajším námestníkom Lexovej SIS Jaroslavom Svěchotom.

 

Kosík: S Lexom boli kamaráti

V justičnej kauze Búrka je sudca Molnár obvinený z toho, že cez svoje kontakty na súdoch vybavoval rozsudky v prospech ľudí, ktorí sa vedeli štedro odvďačiť.

Korunný svedok kauzy Búrka, sudca Vladimír Sklenka, vypovedal, že Molnár bol figúrou podnikateľa Zoroslava Kollára spájaného s konkurznou mafiou. Molnár aj Kollár priznali, že sú kamaráti. Podozrenia z korupcie však odmietli.

"Je to môj spolužiak z vysokej školy, poznám ho viac ako tridsať rokov a bez problémov poviem, že je to jeden z mojich najlepších priateľov," povedal Kollár o Molnárovi v augustovom rozhovore pre SME.

Údajné kontakty Lexu so sudcami Molnárom a Lindtnerom redakcii opísal bývalý príslušník SIS Ľuboš Kosík, ktorý je tiež obžalovaný v kauze únos.

"Poznám osobne Ivana (Lexu, pozn. red.), sudcu Molnára, aj Dávida (Lindtnera, pozn. red). Boli sme na niekoľkých stretnutiach kde si navzájom všetci tykali," povedal Kosík.

Boli sme na niekoľkých stretnutiach kde si navzájom všetci tykali.

Ľuboš Kosík, bývalý príslušník SIS

Stretnutia sa podľa neho vždy niesli v priateľskej atmosfére. Či však sudcovia Molnár a Lindtner niekedy s Lexom riešili aj jeho kauzy, nevie povedať.

"Dnes sú obaja odstavení a nemyslím si, že im niekto z ich bývalých kamarátov pomáha. Ak by im pomáhali, nesedel by Molnár teraz vo väzbe," dodal Kosík.

Kto je Kosík

V minulosti Kosík patril do Lexovej skupiny. S partnermi sa rozišiel pre nezhody v podnikaní. Následne čelil viacerým obvineniam. V roku 2016 Najvyšší súd Kosíka uznal vinným z falšovania zmeniek voči bývalému obchodnému partnerovi Ľubomírovi Farenzenovi. Vymeral mu trest 18 rokov väzenia.

Ešte pred rozhodnutím súdu však Kosík vycestoval do afrického Mali, kde sa zdržiava dodnes. Hoci je na neho vydaný medzinárodný zatykač, úrady Mali Kosíka odmietajú Slovensku vydať.

 

Súvisiaci článok Súvisiaci článok Ľuboš Kosík: Chcem sa brániť a chcem povedať pravdu Čítajte 

V roku 2017 Kosík v telefonickom rozhovore pre SME ako prvý z priamych aktérov popísal priebeh únosu Michala Kováča mladšieho. Popísal tiež ako SIS pripravovala likvidáciu svedka Fegyveresa v čase, keď sa skrýval vo Švajčiarsku.

V kauze figurovala aj súčasná manželka exministra vnútra za Smer Roberta Kaliňáka Zuzana, ktorá v SIS tiež pracovala. Kosík oznámil, že chce vypovedať aj o ďalšej trestnej činnosti Lexovej SIS vrátane prípadu Remiášovej vraždy. Slovenské orgány na jeho ponuku dodnes nereagovali.

 

Lindtner a Kočner

Bývalý sudca Lindtner bol kamarát priamo s Kočnerom. Vyplynulo to tiež z ich komunikácie cez aplikáciut Threema. Lindtner neformálne radil Kočnerovi v právnych záležitostiach.

"Všetci o mne vedia, že pána Kočnera poznám. Dočítal som sa, že som si s ním vymenil dvesto správ. Môže byť, komunikoval som s ním cez Threemu, ale aj iným spôsobom - klasickými esemeskami či cez WhatsApp," povedal Lindtner v októbri 2019.

Po obvinení v kauze Búrka si Lindtner pozastavil výkon funkcie sudcu a stal sa advokátom. V júli mu advokátska komora na základe podozrení stopla výkon funkcie.

Redakcii sa s ním napriek viacerým pokusom spojiť nepodarilo. Pôvodné telefónne číslo má zrušené. Na mail od minulého týždňa neodpovedal.

Lindtner sa zviditeľnil ešte ako mladý prokurátor, keď mu v roku 2004 pridelili Lexovu kauzu nelegálnej likvidácie zbraní SIS. Na súde v záverečnej reči vyhlásil, že trestnú činnosť sa Lexovi nepodarilo preukázať, a tak ho navrhuje oslobodiť spod obžaloby. Súd jeho návrhu vyhovel.

Postoj Lindnera ako žalobcu vtedy prekvapil. Vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka ho však vyzdvihol. "Má svoj zdravý rozum a zodpovednosť. A môžem ho len obdivovať ak dospel k takému názoru, k akému dospel a dokázal ho ešte verejne prezentovať," povedal Trnka v októbri 2004 pre Plus sedem dní.

V súčasnosti aj on čelí obvineniu, že vybavoval veci v prospech Kočnera, s ktorým bol kamarát z vojenskej služby.

Každý s každým

Už v roku 2004 SME informovalo, že Lindtner je kamarátom z detstva so synom ďalšieho z Lexových advokátov Svatozára Chabadu. S Chabadom mladším chodili na strednú aj na vysokú školu. Ako prokurátori sedeli päť rokov v spoločnej kancelárii.

Lindtner na to reagoval slovami, že Slovensko je veľmi malé. "V právnickej brandži sa v podstate každý s každým pozná a má rôzne prepojenia," konštatoval.

Lindtnerov kamarát Chabada mladší v súčasnosti šéfuje Okresnej prokuratúre BA II. Jeho manželka Lucia Chabadová je sestra expremiéra Roberta Fica. Tiež je prokurátorkou.

Nové zistenia o možných kontaktoch Lexu so sudcami z kauzy únos preverí aj polícia. "Národná kriminálna agentúra sa zaoberá každým podnetom," povedal hovorca policajného prezídia Michal Slivka.

Kočner: Budem riadiť Lexu

Lexa v súčasnosti podniká, podľa dostupných informácií žije striedavo na Slovensku a v Mexiku. Jeho rodina prevádzkuje v Bratislave hotel Tatra a ďalšie nehnuteľnosti.

V Pezinku majú dostihový areál Rozálka, ktorý navštevujú rôzne osobnosti zo sveta šoubiznisu. Služobné kone má u Lexu za výhodnú cenu ustajnené policajné prezídium.

Bývalý šéf SIS je priateľ šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka. Kontakty s Lexom mal aj samotný Kočner. Tiež to ukazuje jeho komunikácia cez Threemu s jeho chránenkyňou Alenou Zsuzsovou. Obaja teraz čelia obžalobe z organizovania vraždy novinára Kuciaka.

V marci 2018 Kočner písal Zsuzsovej, že má naplánované stretnutuie s Lexom a jeho advokátom Jánom Cuperom. Z kontextu vyplýva, že to súviselo s vybavovaním možnej podpory Kotlebovcov pre vládu Roberta Fica. "Cuper je Kotlebov najbližší poradca. A Lexa riadi Cupera. A ja budem riadiť Lexu," nádejal sa Kočner.

O Lexovi vtedy písal aj oligarchovi Bödörovi, blízkemu Smeru. Spomínal, že Lexa je nahnevaný na Smer, že umožnil zrušiť amnestie Mečiara.

"Samozrejme že je vytočený na Smer. Ale na druhej strane to zrušenie amnestií dnes využijem, lebo toho sa Lexa bojí ako čert kríža. A jeho prípad keby bola Monika ministerka skončí pre neho určite lepšie ako keď tam bude Lipstein. A to mu môžem sľúbiť aj ja."

Monikou myslel Kočner zrejme bývalú štátnu tajomníčku rezortu spravodlivosti za Smer Jankovskú, ktorá je dnes v kauze Búrka jednou z hlavných obvinených. Lipstein je Kočnerova prezývka Daniela Lipšica.

"To určite. A ja som mu tiež pomohol koľko sa dalo v jeho prípade," odpovedal na Kočnerovu správu o Lexovi Bödör. "Jemu ide o doživotie, a vie to," reagoval Kočner.

 

Pre obvinenie z falšovania zmeniek TV Markíza ho polícia zadržala v júni 2018. Odvtedy je vo vyšetrovacej väzbe.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Bývalý šéf SIS Lexa mal zrejme kontakty na sudcov z kauzy únos

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri