Svedok v Dobytkárovi vypovedá, že aj dotácia pre sudcu Trubana bola protekčná

Foto N - Tomáš Benedikovič| dennikn.sk | Monika Tódová | 9. augusta 2020 |

Foto N – Tomáš Benedikovič

Trubana bude v pondelok vo veci nevzatia Norberta Bödöra do väzby a možnej zaujatosti v kauze vypočúvať etická komisia súdnej rady.

Sudca Špecializovaného trestného súdu a jeho bývalý predseda Michal Truban nedostal dotáciu na penzión Altmayer v Banskej Štiavnici od Pôdohospodárskej platobnej agentúry v roku 2018 náhodou.

Vypovedá tak hlavný svedok v kauze Dobytkár a bývalý šéf sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na ministerstve pôdohospodárstva Marek Kodada, podľa ktorého aj táto dotácia bola vybavovaná. Kodada od začiatku celej kauzy spolupracuje s políciou.

Vo svojich výpovediach 5. mája a 28. júla tento rok Kodada povedal, že na žiadosť právnika Jána Gajana, ktorý je v kauze tiež obvinený, bol za šéfom PPA Jurajom Kožuchom (aktuálne vo väzbe), aby Trubanova rodina, na ktorú je penzión napísaný, určite dostala dotáciu.

Z výpovede nevyplýva, že by v prospech toho intervenoval priamo Truban alebo že by o tom vedel. Aj jeho polícia koncom júla – už po tom, čo vo veci sám rozhodoval – vypočula a akúkoľvek intervenciu odmietol.

Nevzal Bödöra do väzby

Truban ako sudca pre prípravné konanie v Dobytkárovi rozhodoval o vzatí do väzby podnikateľov Petra Kubu a Norberta Bödöra. 5. júla Truban rozhodol tak, že Kubu vzal do väzby, ale Bödöra nie.

Jeho odôvodnenie v prípade Bödöra je slabé a súdna rada má podozrenie, že rozhodol svojvoľne. Súdna rada chce posúdiť aj to, či Truban v celej veci nebol zaujatý a či sa nemal z rozhodovania vylúčiť. Dotáciu Trubanovej rodine totiž schvaľoval Ľubomír Partika z PPA, ktorý je v celej kauze tiež vo väzbe.

 

Bödöra vzal do väzby až Najvyšší súd. Predseda senátu Martin Bargel vtedy o svedkoch v celej kauze, ktorým súd nemá dôvod neveriť, vyhlásil: „Odkryli prípad takej monštruóznej korupcie v našom štáte, že to nemá obdoby. Toto je megastroj… Neskutočné. Niečo neuveriteľné, ako to fungovalo, a to už od roku 2006.“

Mal sa vylúčiť

Súdna rada začala vo veci konať z vlastnej iniciatívy hneď po Trubanovom rozhodnutí. Predseda súdnej rady Ján Mazák sa obrátil na všetky potrebné inštitúcie a Trubana predvolal pred osobitnú komisiu, ktorá zasadne v pondelok 10. augusta o 15:00. Vypočúvanie Trubana bude neverejné. Súdna rada potom ďalej zváži, či na sudcu podá návrh na disciplinárne konanie.

Penzión Altmayer Horná Roveň. Majiteľom je predseda Špecializovaného trestného súdu Michal Truban. Foto N – Ján Krošlák

Mazák sa ešte minulý týždeň obrátil aj na Sudcovskú radu Špecializovaného trestného súdu, ktorej vtedy stále predsedal Ján Hrubala a ďalšími členmi sú sudcovia Igor Králik a Jozef Šutka.

Podľa predsedu súdnej rady Mazáka je zásadnou otázkou, či Truban nemal z dôvodu dotácie aj Kodadovej výpovede oznámiť svoju zaujatosť. Keď sudca rozhoduje o väzbe, má k dispozícii celý spis. V tom čase už v ňom bola aj prvá Kodadova výpoveď. Od sudcovskej rady Mazák chcel, aby konala.

„Z uznesenia Najvyššieho súdu týkajúceho sa obvineného Ing. Norberta Bödöra vyplýva, že rozhodnutie sudcu v prípravnom konaní Michala Trubana bolo výrazne svojvoľné. Aj z takého hodnotenia vykonaného senátom Najvyššieho súdu vzniká otázka, či taká svojvoľnosť nesignalizuje pochybnosti o nezaujatosti tohto sudcu,“ napísal ďalej sudcovskej rade Mazák a upozornil ju, že aj ona je oprávnená podať návrh na disciplinárne konanie.

 

Sudcovská rada to však urobiť nechce. Zo zápisnice z jej štvrtkového zasadnutia vyplýva, že na to podľa jej členov nemá kompetenciu.

Sudcovská rada Špecializovaného trestného súdu si podľa uznesenia, ktoré prijala, uvedomuje potrebu tieto informácie preveriť. Záleží jej na integrite a nespochybniteľnosti súdu, na ktorom pôsobí, a je si aj vedomá kompetencie podávať disciplinárne návrhy, ale myslí si, že „takáto kompetencia jej prináleží jedine v prípadoch prešetrovania podnetov, ktoré sa týkajú nevhodného správania sudcov mimo súdneho konania, resp. vyhodnocuje nedostatky, ktoré nesúvisia s konaním a rozhodovaním v prerokúvaných veciach“.

Podľa sudcovskej rady „ak sudca mal pochybiť v rámci výkonu svojej služobnej činnosti, je úlohou orgánov štátnej správy súdov alebo súdnej rady, aby všetky relevantné fakty prešetrili a prípadne podali návrh na vyvodenie disciplinárnej či inej zodpovednosti sudcu“.

Predseda súdnej rady Mazák s takýmto postojom sudcovskej rady nesúhlasí. „Ako predseda súdnej rady som neposlal Sudcovskej rade Špecializovaného trestného súdu žiadny podnet. Súdna rada je ústavný orgán riadenia a správy justície a nie je odkázaná na podávanie podnetov. Žiadal som konať,“ povedal Mazák a stanovisko sudcovskej rady považuje za alibizmus a za vecne nesprávne.

„Stanovisko je v zjavnom rozpore so zákonom o sudcoch. Návrh na začatie disciplinárneho konania je oprávnená podať sudcovská rada proti sudcovi príslušného súdu vrátane predsedu tohto súdu. V tomto ustanovení, ale ani v iných paragrafoch niet žiadneho obmedzenia podávať návrhy na disciplinárne konanie len na základe podnetov a iba za správanie mimo súdneho konania. A Sudcovská rada ŠTS nemôže meniť alebo dopĺňať zákony,“ vyhlásil Mazák.

Ján Hrubala sa v piatok stal novým predsedom Špecializovaného trestného súdu a súd si bude musieť zvoliť nového predsedu sudcovskej rady. Za predsedu súdu opätovne kandidoval aj Truban, ale vo výberovom konaní skončil až tretí. Na druhom mieste bol sudca Ján Buvala.

Truban: Sú to špekulácie

Truban na všetky pochybnosti reaguje aj obviňovaním médií a hovorí, že aj ony sú zodpovedné za nedôveryhodnosť justície.

Na dotácii ani na tom, že jeho rodina má penzión, nevidí nič zlé. „Keď už sme penzión dostavovali, bolo potrebné to dofinancovať. Dozvedeli sme sa o výzve, na ktorú sme zareagovali,“ povedal Truban v minulosti Denníku N.

Jeho meno mu vraj k získaniu dotácie nepomohlo. „Určite nie. To sú špekulácie. Naopak, boli tam opačné problémy. Na to, aby sme mohli dostať príspevok, musela prísť z Pôdohospodárskej platobnej agentúry kontrola. Opakovane tam posielali výzvu, aby konečne prišli, lebo už bolo potrebné, aby tie peniaze získali. Naťahovalo sa to veľmi dlho,“ hovoril sudca.

Truban je na súde stále jedným zo štyroch sudcov pre prípravné konanie. Ďalšími sú Hrubala, Roman Púchovský a Peter Pulman. Znamená to, že iba títo sudcovia rozhodujú o väzbe alebo o použití odposluchov. Hoci chceli v minulosti slúžiť aj iní sudcovia, Truban to ako predseda nedovolil a odmietol o tom vôbec diskutovať. Hrubala ešte pred výberovým konaním sľuboval, že v prípade, ak sa stane predsedom, tento stav zmení.

Nový predseda súdu na otázku, či by mal byť Truban ďalej sudcom pre prípravné konanie, odpovedal, že „v relatívne krátkom čase – bez toho, aby to narušilo plynulý chod súdu vrátane pripravenosti súdu i službukonajúcich sudcov zvládať agendu prípravného konania, a po konzultácii s kolegami – plánujem urobiť viacero zmien týkajúcich sa služieb“. 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Svedok v Dobytkárovi vypovedá, že aj dotácia pre sudcu Trubana bola protekčná

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri