Zo súdu zmizla veľká časť spisu ku Kočnerovej kauze Technopol Servis

| ekonomika.sme.sk | 23. okt 2018 o 0:00 ADAM VALČEK |

Budovu Technopolu podľa polície vytunelovali ľudia, ktorí sú blízki Marianovi Kočnerovi. Sám Kočner je v prípade vyšetrovaný, ale nie obvinený.(Zdroj: SME/Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Veľká časť súdneho spisu ku kauze Technopol Servis, v ktorej sa angažuje trestne stíhaný podnikateľ Marian Kočner, zmizla z Okresného súdu Bratislava I.

Informácia o zmiznutí spisu pochádza z justičného prostredia, denník SME sa ju snažil overiť dva týždne.

Súd na opakované otázky odpovedal stroho. „Vec je v štádiu prešetrovania,“ reagovala na otázky o zmiznutí spisu predsedníčka súdu Anna Kašajová.

Chýbajúcu časť spisu súd jasne nepriznal, a nie je preto jasné, aká veľká časť chýba a odkedy.

Nie je známe ani to, či zmizol žurnál, teda protokol, do ktorého sa chronologicky zaznačuje obsah spisu. Žurnál je dôležitý pre spätnú rekonštrukciu spisu, bez neho je náročné zistiť, aké dokumenty boli v spise založené.

 

Zmiznutie časti súdneho spisu potvrdil pre denník SME aj partner advokátskej kancelárie TaylorWessing Radovan Pala, ktorá v sporoch o Technopol Servis zastupuje jeho skutočných vlastníkov okolo podnikateľa Pavla Páveka. Práve im firmu ukradli známi Mariana Kočnera.

V pondelok 22. októbra boli právnici spis osobne skontrolovať a zistili, že chýba takmer tristo strán, ktoré sa týkajú významnej časti doterajšieho konania.

Prečítajte si tiež:Nepriateľské prevzatie Technopolu kočnerovcami prikryl aj súd

„Je neuveriteľné, že zo spisu o veci, v ktorej došlo k zjavne nezákonnému rozhodnutiu, kde došlo k výmene sudcu z dôvodu zaujatosti a kde je problém s postupom súdu, ktorý prešetrovalo aj ministerstvo spravodlivosti, odrazu zmizne tristo strán,“ hovorí Pala.

Vníma to ako obrovský problém. „Jednak zrejme zametajú stopy a súčasne to predĺži celé konanie, v ktorom sa dosiaľ rozhodovalo jednostranne v prospech skupiny, ktorá na základe nezákonného valného zhromaždenia ovládla firmu Technopol Servis,“ dodal.

Nateraz vôbec nie je jasné, ako môže časť súdneho spisu zmiznúť, pretože k nemu majú prístup len pracovníci súdu a účastníci konania pod dohľadom úradníkov takzvaného súdneho infocentra, kam sa chodí do spisov nahliadať.

Pochybné rozhodnutie stále platí

Pre zmiznutie časti spisu hrozí, že naďalej bude platiť pochybné rozhodnutie sudkyne Miriam Repákovej, vďaka ktorému môže skupina okolo Kočnera stále využívať Technopol a jeho majetky.

Repáková vlani v auguste vydala takzvaný kontumačný rozsudok pre zmeškanie, hoci to v tomto prípade podľa zákona urobiť nesmela.

Je to obrovský problém, pretože sa jednak zrejme zametajú stopy a súčasne to predĺži celé konanie, v ktorom sa dosiaľ rozhodovalo jednostranne v prospech skupiny (okolo Mariana Kočnera).

Radovan Pala, advokát

Repáková ním rozhodla, že akcionárom firmy Technopol Servis je spoločnosť Aarow, ktorú vlastní Kočnerov známy Jozef Dučák ml. V rukách mal ukradnuté a dávno zrušené akcie, ale Repáková to neriešila, hoci prípad už v tom čase vyšetrovala polícia.

Skutoční vlastníci Technopolu sa odvtedy márne snažia domôcť vlastnej firmy. Pochybné rozhodnutie naďalej platí, hoci žiadali o jeho zrušenie.

Repáková sa medzičasom dala z prípadu vylúčiť, lebo sa cíti zaujatá, dotkli sa jej články v denníku SME o tomto prípade. Aj to môže celý prípad spomaliť, keďže nový sudca Radovan Groman si musí najprv prípad naštudovať, čo bez kompletného súdneho spisu nebude možné.

Tristo strán spisu, ktoré zmizli, sa podľa advokáta Palu dotýkajú práve právne pochybného rozhodnutia sudkyne Repákovej. „Ide o časť spisu, ktorá obsahuje aj podklady, na základe ktorých rozhodovala,“ povedal.

Šesť obvinení, zablokovaná budova

Polícia medzičasom v prípade tunelovania firmy Technopol Servis obvinila piatich ľudí a jednu firmu, všetko sú to Kočnerovi známi.

Prečítajte si tiež:Privatbanka bola pre Kočnera kľúčová, bola pri Bonaparte aj pri Technopole

Dučák ml. je stíhaný za pranie špinavých peňazí. Jeho otec Jozef Dučák st. za porušenie povinností pri správe cudzieho majetku.

Dučák st. zastupoval spolu s Kočnerom americkú schránkovú firmu v prípade nelegálnej skládky odpadu v Pezinku. Za porušenie povinností pri správe cudzieho majetku sú stíhaní aj advokát Andrej Šabík a podnikateľ Peter Horváth.

Šabík zastupuje Kočnera v spore s Pavlom Ruskom a televíziou Markíza o vyplatenie zmeniek za 69 miliónov eur, ktoré sú podľa polície falošné; je zároveň rodina s Dučákovcami. Horváth zase s Kočnerom podnikal v 90. rokoch.

Denisa Páveková, bývalá manželka niekdajšieho riaditeľa Technopolu, je obvinená z krádeže akcií firmy a prania špinavých peňazí.

Nájom ide obvinenej

Kočner po krádeži akcií Technopolu kúpil od Pávekovej dom v Bernolákove, v ktorom Páveková naďalej žije.

Krátko potom, čo ľudia blízki Kočnerovi ovládli Technopol, firma poslala pol milióna eur na osobný účet Mariana Kočnera. Prečo, doteraz nevysvetlil a otázky ho podráždili.

Zjednodušene povedané, ľudia blízki Kočnerovi podľa polície na základe ukradnutých akcií ovládli firmu Technopol Servis a začali z nej prevádzať majetok na svoje vlastné firmy. Takto odcudzili aj kancelársky vežiak Technopol v bratislavskej Petržalke spolu so susedným kongresovým centrom za 20 miliónov eur.

Vežiak momentálne aj vďaka Repákovej rozsudku naďalej patrí firme Kočnerovho známeho Horvátha, ale prokuratúra nehnuteľnosť blokuje.

Budova naďalej funguje, ale nájomné za priestory inkasuje menovkyňa firmy Technopol Servis firma Technopol Services, ktorej jedinou majiteľkou je trestne stíhaná Denisa Páveková.

Notára potrestali

V prípade je neprávoplatne potrestaný notár Miloslav Kováč. Práve on potvrdil valné zhromaždenie Technopol Servis, kde firmu ovládli Kočnerovi známi.

Vo verejne dostupnom Obchodnom vestníku si pritom neoveril, že tam prišli s ukradnutými a dávno zrušenými akciami. Neriešil ani to, že na zhromaždení nebolo legitímne predstavenstvo firmy.

Dostal pokutu 3300 eur, hoci ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská žiadala, aby prišiel o notársky úrad.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Zo súdu zmizla veľká časť spisu ku Kočnerovej kauze Technopol Servis

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri