Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/templates/atomic_na_del/language/error.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2

Warning: include(/www/s/u/u23979/public_html/templates/atomic_na_del/language/error.php) [function.include]: failed to open stream: No such file or directory in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2

Warning: include() [function.include]: Failed opening '/www/s/u/u23979/public_html/templates/atomic_na_del/language/error.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php53/share/pear') in /www/s/u/u23979/public_html/libraries/import.php on line 2
Kým sa Kiska bil, Smer tri roky sladko spal

Kým sa Kiska bil, Smer tri roky sladko spal

| dennikn.sk | Roman Pataj | utorok 12. decembra 2017 16:59 |

Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident predbežne neuspel so snahou o dôveryhodný Ústavný súd, na druhej strane totiž chýba akákoľvek snaha.

Prezident sa v utorok rozhodol vymenovať troch zlých ústavných sudcov. Dvoch tak môžeme označiť, pretože ako politici hlasovali za zjavne protiústavné zákony, čo by malo automaticky diskvalifikovať akéhokoľvek uchádzača o miesto ústavného sudcu. Na Slovensku to však pre väčšinu parlamentu nie je problém. Tretieho nováčika môžeme považovať za zlého, lebo poslanci mali k dispozícii oveľa lepších kandidátov, lebo on s ústavným právom nemal doteraz nič spoločné. Je však aspoň nádej, že nakoniec príjemne prekvapí, v čom mu držíme palce.

Opozícia prezidenta pred takýmto rozhodnutím vystríhala a vopred ho zaň kritizovala. Dá sa jej rozumieť, ale nakoniec urobil to, čo musel.

Andrej Kiska teda svoj boj o lepší Ústavný súd, na ktorom budú súdiť dôveryhodní odborníci, nateraz prehral. Výdatne mu pritom pomohli politici, ktorí tri roky ignorovali jeho hlavné posolstvo. Nebolo ním to, či má alebo nemá právo nevymenovať kandidátov, ktorých mu zvolí Národná rada. Pointou sporu je, že apeloval, aby politici hlasovali tak zodpovedne, aby žiadny prezident o ich voľbe v budúcnosti nemusel pochybovať a mohol s čistým svedomím vyberať z dvoch dobrých kandidátov na jedno miesto sudcu toho lepšieho.

Súčasná vládna koalícia si dokonca do programového vyhlásenia dala, že pripraví také pravidlá, ktoré Kiskovmu cieľu pomôžu. Lenže stalo sa očakávané. Partia Smer-SNS-Most sa na vlastný záväzok vykašľala. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská naposledy v novembri na konferencii Via Iuris priznala, že zatiaľ nie je na stole žiadny návrh, lebo aj tak neexistuje potrebná ústavná väčšina: „Priestor na to ešte vidím, ale je veľmi krátky.“

Krátky je preto, lebo na budúci rok sa bude voliť až deväť nových ústavných sudcov. Zatiaľ teda všetko nasvedčuje, že sa zas budeme riadiť veľmi vágnymi pravidlami z ústavy, podľa ktorých ústavný sudca musí mať aspoň 40 rokov a byť 15 rokov činný v právnickom povolaní. Čo teraz stačilo na vybratie notára či podnikovej právničky, ktorá od roku 2002 v parlamente iba dvíha palec a o ústavné právo zakopla len vtedy, keď ho porušovala.

Kiska svoju domácu úlohu, aby sa to nezopakovalo, spravil. Naopak, najmä Smer dal najavo, že ak ho k zodpovednosti niekto nedokope, on na to nemá ani pomyslenie.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Hosť (Dalibor Kotacka)

    Kiska prave dokazal, ze nie je hodny funkcie prezidenta. Ked som s nim pred volbami komunikoval, ziadal som od neho pomoc v pripade zvolenia a to v mojom pripade protizakonnej deportacie, ktoru ma na svedomi Martin Butora. Prekvapil ma tym, ze ho vymenoval za poradcu.
    Na Mamojku som ho upozornil pred 3 rokmi, vtedy ho vymenovat odmietol. Mamojka sa stotoznil s viacerymi prokuratormi GPSR, ktori zase kryli Butoru a jeho komplicov z MZVSR.
    Je to mozne, ze pocas 3 rokov nadobudol Mamojka super kvality okrem toho, ze zostarel ?? Kiska mal menovanie odmietnut a z postu prezidenta rezignovat, hnev ludu proti nemu rastie.

Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Kým sa Kiska bil, Smer tri roky sladko spal

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri