Na súde v Prievidzi zabalili týranie ženy do alobalu

| NATAŠA HOLINOVÁ PIATOK 27. OKTÓBRA 2017 13:02 |

Vladimír Jánoš (vpravo) so svojím advokátom. Foto – TASR

Na Slovensku stále nemá obeť násilia istotu, že si nevypočuje nehoráznosti aj na súde.

Zabudnime na alobal, na rodnú stranu Smer či na svoje dojmy z Jánošovej tváre. Na tomto súde šlo o jedinú vec – týral Jánoš manželku a dcéru? Alebo inak: je možné usvedčiť ho?

Prokuratúra si myslí, že áno, a pred sudcu položila dôkazy, o ktorých sa nazdáva, že na usvedčenie stačia. Problém je, že sudca odpovedá akosi čudne.

Argumenty prievidzského súdu sú prehliadka nehorázností a chýbajúcej logiky. Napríklad: Jánošovej v testoch vyšlo vysoké takzvané lžiskóre. Okrem toho, že taký test nemôže byť dôkazom ničoho ani v divom sne, sudca s ním narába naozaj vrtko: akože dokázaný fakt, že Jánošová je klamárka, podľa neho dokazuje aj to, že klame vždy, všade, nepretržite a nikdy inak. Predstavme si však aj takú úchylnosť, že by to tak naozaj bolo. Znamená to vari, že klamárku nemôže zmlátiť manžel? Na minimálne jednom slovenskom okresnom súde očividne áno, a to je veľmi zlá správa.

Toto je klasická báza na spochybňovanie obetí: obeť je taká a onaká, z čoho podaktorým ľuďom vyplýva, že sa čin vôbec nestal.

Toto je riziko, do ktorého stále idú na Slovensku obete domáceho aj sexuálneho násilia – a to vysoké riziko: že súd sa nebude zaoberať dôkazmi, ktoré pred neho položil prokurátor, ale všetkým iným na podporu svojho apriórneho názoru o nevine vrátane klasickej rozprávky „problém neriešila už pred rokmi, takže problém nebol“. V tomto bode si, mimochodom, polícia môže poslať zasa jednu vinškartu: keďže Jánošová podala trestné oznámenie už pred rokmi a potom ho stiahla, sú iba dve možnosti: buď šlo o týranie (muž ženu), alebo o krivé obvinenie (žena muža). No niekto sa evidentne potešil, že má vybavený spis, a viac sa nestaral. Uvidíme, ako „vybaví“ ďalšia inštancia.

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Na súde v Prievidzi zabalili týranie ženy do alobalu

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri