Mečiarovho exministra Hudeka štát odškodní

| sme.sk | 14. aug 2017 o 18:29 PETER KOVÁČ | 

Exminister vnútra Ľudovít Hudek (vľavo) s podpredsedom vlády za HZDS Sergejom Kozlíkom a vtedajším generálnym prokurátorom Michalom Vaľom.(Zdroj: ČTK)

Bývalý politik sa hnevá za spájanie s Bakim Sadikim, ale aj za spájanie s únosom prezidentovho syna. Žaluje viaceré médiá.

BRATISLAVA. V roku 1995 ešte ako exminister vnútra sľuboval vtedajšiemu riaditeľovi SIS Ivanovi Lexovi, že „kopne do gúľ“ nepohodlných vyšetrovateľov únosu Michala Kováča mladšieho. Teraz ide štát niekdajšieho politika za HZDS Ľudovíta Hudeka odškodňovať.

Ústavný súd totiž nedávno skonštatoval, že súdy porušili jeho základné ľudské práva, keď sa im od októbra 2001 dodnes nepodarilo uzavrieť jeho súdny spor týkajúci ochrany osobnosti. Žaluje v ňom médiá za spájanie jeho osoby s narkobarónom Bakim Sadikim.

„Okresný súd Bratislava III je povinný uhradiť mu (Hudekovi, pozn. red.) trovy konania na účet jeho právneho zástupcu do dvoch mesiacov,“ rozhodol Ústavný súd o exministrovej sťažnosti.

Akú výšku dosiahnu trovy tohto konania, teda Hudekovo odškodné, jasné nie je. Okresný súd, ktorý ich má zaplatiť, sa totiž k sume nechcel vyjadriť.

Jeho vedenie však avizovalo, že zváži prípadné potrestanie zodpovedného sudcu či sudcov, ktorí sa prípadom zaoberali. Šéf súdu David Lindtner by totiž mohol navrhnúť ich disciplinárne potrestanie.

„Súd po dôkladnom oboznámení sa s rozhodnutím Ústavného súdu bude posudzovať prípadné subjektívne zavinenie zákonného sudcu a na základe toho zvolí ďalší postup,“ povedal krajský hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak.

Okrem odškodného za prieťahy môže Hudek vyhrať aj samotný spor, v ktorom žiada okrem ospravedlnenia aj 16-tisíc eur ako náhradu nemajetkovej ujmy.

Petríkovú presvedčil

Spúšťačom celého prípadu bol článok týždenníka Plus 7 dní, ktorý v roku 1998 písal o tom, že Hudek ako minister pomohol Sadikimu, ktorý pochádza z Kosova. Rozhodol totiž, že Sadikiho za problémy so zákonom nemuseli úrady vyhostiť z krajiny.

 

„Nuž, peknú úctu prejavil minister obchodníkovi s heroínom, keď sa osobne postaral, aby narkobarón nemusel opustiť republiku a mohol si tu užívať plody svojej 'obchodnej' činnosti,“ napísal týždenník. Zdôraznil aj to, že exminister ignoroval mienku svojich podriadených, ktorí v prípade Sadikiho neodporúčali zmierniť tvrdosť zákona.

Aj keď Hudek sa proti textu neohradil hneď, po troch rokoch prišiel s tým, že článkom utrpela jeho česť a dobrá povesť. Spor sa následne dostal od okresného a krajského súdu až na Najvyšší súd, ktorý ho opätovne vrátil na kraj. Aj druhý verdikt krajského súdu, ktorý povedal, že došlo k poškodeniu práv Hudeka, ale odškodné mu nepriznal, exminister napadol. Dovolanie šlo opäť na Najvyšší súd.

Po celý čas sa pritom okrem samotnej nemajetkovej ujmy riešilo aj to, či Hudek vôbec môže byť odškodnený, keďže vec by už mohla byť premlčaná.

Prípad je momentálne na bratislavskom krajskom odvolacom súde.

Na otázky denníka SME, ako exminister vníma priznanie odškodného, Hudek od utorka neodpovedal. Nevyjadril sa ani jeho advokát Milan Fulec, ktorý je na dovolenke.

Súdi sa s viacerými

Z Hudeka sa po odchode stal podnikateľ a v súčasnosti má úspechy najmä ako bratislavský developer. Firma Finep, ktorú po ňom prebral jeho syn Juraj a expolitik v nej pôsobí už len v dozornej rade, je za viacerými veľkými projektmi v hlavnom meste. Momentálne napríklad aj za dlhé roky rozostavaným vežiakom na Šancovej ulici.

Hudek sa však pred niekoľko rokmi zviditeľnil aj neslávne, a to pri boji o budovu Barbakan na Michalskej ulici v centre Bratislavy. V máji 2011 z nej chcel vytlačiť väčšinového vlastníka domu Petra Kurhajca aj ďalšieho spoluvlastníka budovy, bratislavskú časť Staré Mesto, hoci samotnému Hudekovi patrila len tretina nehnuteľnosti. Napriek tomu obsadil pomocou bezpečnostnej služby celú budovu a Kurhajec sa tak nemohol dostať ani k vlastnému majetku. Mesto sa svojho podielu chcelo zbaviť a celý spor skončil na súde. Dodnes pritom úplne prevedený nebol a spor sa ťahá, povedala hovorkyňa Starého Mesta Nora Remiarová.

Hudek si dnes Barbakan podľa údajov v obchodnom registri uvádza ako svoju adresu.

Ani tu sa pritom nekončí výpočet káuz, v ktorých figuruje exminister vnútra. Podobne ako pri Sadikim sa totiž cíti dotknutý na cti aj za komentár v denníku SME. Roky sa tak ťahá jeho žaloba proti vydavateľstvu Petit Press. Hudek ho žaluje za text z marca 2002, v ktorom sa autor Róbert Kotian zaoberal návrhom na zrušenie amnestií z dielne KDH.

Exministra vnútra spomenul v jednej vete. Konštatoval, že bol jedným z aktérov kauzy, ktorí "svoju spoluúčasť na spomínaných trestných činoch priznali". Opieral sa pri tom práve o zmieňovaný známy telefonát s Lexom, v ktorom Hudek prisľúbil, že sa zbaví vyšetrovateľa Petra Vačoka.

"Keď ho kopneš do gúľ, dám ti pusu na čelo," reagoval na prísľub Lexa.

Tomu v súčasnosti po zrušení Mečiarových amnestií hrozí väzenie na pätnásť rokov. V súčasnosti sa čaká na bratislavský okresný súd, ktorý môže otvoriť pojednávanie, ale aj vrátiť prípad na dovyšetrenie.

 

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Mečiarovho exministra Hudeka štát odškodní

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri