Harabinov štýl si osvojili ďalší. V korupčnej kauze rozhodli ako on pri mafiánovi

December 2013: Vtedajší predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin počas jej zasadnutia| Trend | 08.08.2017, 14:15 | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding |

December 2013: Vtedajší predseda Súdnej rady SR Štefan Harabin počas jej zasadnutia

Zdroj: SITA

Sudcovia nerešpektujú stanovisko trestnoprávneho kolégia a rozhodujú ako Štefan Harabin.

Keď senát sudcu Štefana Harabina oslobodil mafiánskeho bossa Kýbla, spôsobil rozruch v justícii. Š. Harabin totiž vyhovel mafiánovým advokátom vo formálnej námietke a nerešpektoval väčšinový názor svojich kolegov. Harabinov postup teraz zopakovali ďalší sudcovia. Podobným spôsobom ako on zrušili trest pre vysokopostaveného úradníka obžalovaného z korupcie.

O čo išlo pri Kýblovi

Róberta Lališa, známeho pod prezývkou Kýbel, súdili za vedenie zločineckej skupiny sýkorovcov a objednávku vrážd. Špecializovaný trestný súd (ŠTS) mu vymeral doživotie. Kýbel sa proti tomuto rozsudku odvolal na Najvyšší súd. Namietal zaujatosť sudcov ŠTS a to z dôvodu, že predtým schvaľovali dohody o vine a treste členov Kýblovej skupiny, ktorí sa rozhodli v prípade svedčiť.

Š. Harabin sa s tým stotožnil a zrušil rozhodnutie voči Kýblovi. Celá vec sa vrátila na ŠTS. Jeho predseda Michal Truban sa však obrátil na Najvyšší súd, aby prípad odňali ŠTS.

Ako napísal portál postoj.sk, nemohol totiž naplniť, čo v rozhodnutí žiadal Harabin a prideliť kauzu sudcovi, ktorý neschvaľoval nejakú dohodu o vine a treste. Takí totiž neexistujú, keďže sýkorovcov bolo veľa a takmer každý sudca nejakú dohodu riešil.

Trubanova požiadavka sa dostala na stôl senátu na čele s Jurajom Klimentom. A ten rozhodol presne opačne ako Š. Harabin. Námietky zaujatosti voči sudcom ŠTS považoval za neopodstatnené, argumentoval európskou judikatúrou.

Keďže na Najvyššom súde existovali rôzne právne názory, zasadlo trestnoprávne kolégium. Skladá sa zo všetkých trestných sudcov Najvyššieho súdu a je autoritou, podľa ktorej by sa mali riadiť.

Kolégium väčšinovo (12 hlasov) rozhodlo, že pravdu má Klimentov senát. Len štyria sudcovia (Viliam Dohňanský, Martin Piovartsy, Štefan Michálik, Gabriela Šimonová) podporili Harabina.

Napriek tomu, keď ŠTS potvrdil trest pre Kýbla a ten sa znovu odvolal, Š. Harabin mu opätovne vyhovel. V zdôvodnení, ktoré publikovala bloggerka Júlia Mikolášiková, trval na zaujatosti sudcov ŠTS. A koncom júla stanovisko kolégia nerešpektovali ďalší Harabinovi kolegovi.

Nová kauza

Senát, ktorého členom sú aj V. Dohňanský a M. Piovartsy, zrušil rozsudok v korupčnom škandále bývalého riaditeľa Úradu Banskobystického samosprávneho kraja Jána M. Ten bol ŠTS uznaný za vinného pre prijímanie úplatku dva milióny korún (66,4 tis.eur) za to, že mal vybaviť lacnejší odpredaj nehnuteľnosti, ktorú vlastnila župa. Odsedieť si mal štyri roky a zaplatiť desaťtisíc eur.

Korupciu polícia zdokumentovala aj vďaka zúčastneným, ktorí sa rozhodli svedčiť. O župnú budovu mala záujem nezisková organizácia Domov n.o. Veľké Pole. Šéf úradu mal ľuďom z neziskovky sľúbiť, že za úplatok zabezpečí nižšiu kúpnu cenu a to šesť miliónov korún, hoci hodnota bola vyše desať miliónov.

Zastupiteľstvo župy naozaj schválilo priamy predaj za dohodnutú cenu. Kupujúci mali Jánovi M. následne v kancelárii odovzdať „odplatu.“

Najvyšší súd odsudzujúci verdikt zrušil, lebo spochybnil nestrannosť sudkyne Ruženy Sabovou, ktorá predsedala senátu ŠTS. Zdôvodnil to tým, že predtým ako samosudkyňa schválila dohodu o vine a treste. Rozhodla sa ju uzavrieť spoluobžalovaná Jána M., ktorá bola jednou z tých, čo mu úplatok poskytli.

Zdôvodnenie senátu Najvyššieho súdu ma TREND k dispozícii. Predseda M. Piovartsy v ňom síce pripúšťa, že samotné rozhodnutie o spoluobžalovanej nie je dostatočné na vyvolanie pochybnosti o nestrannosti sudkyne. Problém vidí v tom, že schválením dohody podľa nich akoby prejudikovala vinu Jána M. a porušila sa tým „prezumpciu neviny obžalovaného.“

M. Piovartsy a spol. tak rozhodli rovnako ako Štefan Harabin a v rozpore s uznesením trestnoprávneho kolégia. Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová zatiaľ pre TREND neodpovedala, čo chce so svojvôľou sudcov robiť a či mieni prijať nejaké opatrenia. (Doplnené o stanovisko predsedníčky Najvyššieho súdu, ktoré poslala v stredu 9. augusta: „Rozhodnutie predsedníčka NS SR Daniela Švecová nepovažuje za správne. Podľa jej názoru, naozaj ide o rozhodnutie, ktoré je v rozpore so stanoviskom trestnoprávneho kolégia. Znova ide o exces, za ktorý budú vyvodené príslušné konzekvencie.“)

Komentujte

0
s podmienkami použitia.
  • Žiadne komentáre
Nachádzaš sa tu: Hlavná stránka Dokumenty Externé Harabinov štýl si osvojili ďalší. V korupčnej kauze rozhodli ako on pri mafiánovi

Kontakt

e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

 

Naši partneri